poniedziałek, 8 września 2014

Kolorowe butelki do nalewek ... ( DIY)

I jeszcze jeden pomysł zrealizowany przeze mnie związany z... alkoholem ;) .
ozdobne butelki na nalewki... Pomysł na oklejenie butelek masą papierową podsunęła mi moja starsza córka, która kiedyś okleiła nią słoik...masa mimo upływu czasu nie tylko nie spadła ale wręcz przeciwnie, pięknie zaschła i na dodatek lekko popękała, dając efekt starej farby. Masa ma jeszcze jeden walor- daje piękny kolor ecru po wyschnięciu.
Okleiłam butelki masą papierową i odstawiłam do wyschnięcia... (postanowiłam ozdobić je metodą serwetkową). Do zdobienia wykorzystałam serwetki, klej wikol, wstążeczki, koronkę, sznurki i pomponiki...wykonałam kolorowe etykietki, które zawiesiłam na sizalowych sznureczkach...
W odpowiedzi na komentarz  ( dziękuję za zainteresowanie) postanowiłam zamieścić szczegółowy opis ozdabiania serwetkami:
Masę papierową po prostu kupiłam w sklepie- gotową. Dobrze nakłada się ją palcami. Należy nakładać masę cienką warstwą. Po nałożeniu na odpowiednią ( wybraną przez siebie wysokość) odstawiamy na pewien czas do wyschnięcia. Ja powróciłam do ozdabiania po kilku tygodniach. Przed ozdobieniem serwetkami przygotowałam: serwetki, które rozwarstwiłam; klej Wikol wlałam do pojemnika i trochę rozcieńczyłam wodą( Wikol, to klej wodorozcieńczalny):  pojemnik na wodę, pojemnik do rozcieńczenia kleju, dwa pędzle. Do wykonania zdobień wybrałam serwetki o kremowym tle. Jeśli chcę wyciągnąć jakiś wzorek z serwetki, to pędzlem lekko umoczonym w wodzie w odległości kilku mm rysuję pętlę i delikatnie wyrywam wzór. Przed przyklejaniem wzoru smaruję całą butelkę klejem. Przed nałożeniem wzoru smaruję klejem miejsce nałożenia, delikatnie przyciskam wyrwany kawałek serwetki i znów delikatnie ( oczywiście pędzlem) smaruję po serwetce. ( Serwetkowy wzór jest nieco pomarszczony ale po wyschnięciu wyprostuje się). W ten sposób nakładam wszystkie części. Po wyschnięciu smaruję klejem całą pracę, powtarzam tę czynność kilka razy. Następnie za pomocą tego samego kleju, ale już nie rozcieńczonego przyklejam tasiemki czy koronki.
Do tych pięknych butelek pozostało już tylko nalać smakowite trunki: nalewkę wiśniową i malinową o wspaniałym smaku, cudownym aromacie i pięknym kolorze...


Tak prezentowały się na dożynkowym stole... 

2 komentarze:

  1. Fajnie by było, gdyby opisała Pani kro po kroku jak ro zrobić, jak zrobić masę papierową, jak nakleić serwetki itp.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masę papierową po prostu kupiłam w sklepie- gotową. Dobrze nakłada się ją palcami. Należy nakładać masę cienką warstwą. Po nałożeniu na odpowiednią ( wybraną przez siebie wysokość) odstawiamy na pewien czas do wyschnięcia. Ja powróciłam do ozdabiania po kilku tygodniach. Przed ozdobieniem serwetkami przygotowałam: serwetki, które rozwarstwiłam; klej Wikol wlałam do pojemnika i trochę rozcieńczyłam wodą( Wikol, to klej wodorozcieńczalny): pojemnik na wodę, pojemnik do rozcieńczenia kleju, dwa pędzle. Do wykonania zdobień wybrałam serwetki o kremowym tle. Jeśli chcę wyciągnąć jakiś wzorek z serwetki, to pędzlem lekko umoczonym w wodzie w odległości kilku mm rysuję pętlę i delikatnie wyrywam wzór. Przed przyklejaniem wzoru smaruję całą butelkę klejem. Przed nałożeniem wzoru smaruję klejem miejsce nałożenia, delikatnie przyciskam wyrwany kawałek serwetki i znów delikatnie ( oczywiście pędzlem) smaruję po serwetce. ( Serwetkowy wzór jest nieco pomarszczony ale po wyschnięciu wyprostuje się). W ten sposób nakładam wszystkie części. Po wyschnięciu smaruję klejem całą pracę, powtarzam tę czynność kilka razy. Następnie za pomocą tego samego kleju, ale już nie rozcieńczonego przyklejam tasiemki czy koronki.

    OdpowiedzUsuń